Conference Committees

ORGANIZING COMMITTEE

HONORARY CHAIRPERSONS
CHAIRPERSONS
Spain Antonio Luque IEEE Region 8 Director-Elect 2019-2020, University of Seville, Seville, Spain
Ukraine Ievgen Pichkalov IEEE Ukraine Section Chairperson, “Corima Ukraine” Ltd, Kyiv, Ukraine
EuMA REPRESENTATIVE
Ukraine Felix Yanovsky IEEE Fellow, National Aviation University, Kyiv, Ukraine
TPC CHAIRS
Ukraine Oleksandr Nosich IEEE Fellow, Member of the Scientific Council of the National Research Foundation, Head of the laboratory of the O.Ya. Usikov Institute for Radiophysics and Electronics of NASU, Kharkiv, Ukraine
Ukraine Andrejs Romanovs Riga Technical University, Riga, Latvia
PUBLICATION CHAIR
Ukraine Mariya S. Antyufeyeva V. N. Karazin Kharkiv National University, Kharkiv, Ukraine
FINANCIAL CHAIR
Ukraine Mikhail Balaban O.Ya. Usikov Institute for Radiophysics and Electronics of NASU, Kharkiv, Ukraine

TECHNICAL PROGRAM COMMITTEE

Track 1: Microwave Techniques, Antennas & Radar Systems
Ukraine Yuliya Averyanova National Aviation University, Kyiv, Ukraine
United Kingdom Chris Baker Aveillant Ltd, Cambridge, UK
Hungary Istvan Balajti National University of Public Services, Budapest, Hungary
Italy Maurizio Bozzi University of Pavia, Pavia, Italy
Ukraine Nikolay Cherpak O.Ya. Usikov IRE of NASU, Kharkiv, Ukraine
Ukraine Vladimir Dolzhikov Kharkiv National University of Radioelectronics, Kharkiv, Ukraine
Ukraine Oleg Drobakhin Oles Honchar Dnipropetrovsk National University, Dnipro, Ukraine
Italy Gaspare Galati Tor Vergata University, Rome, Italy
UK Stephen Harman QinetiQ, UK
Ukraine Kostyantyn Ilyenko O.Ya. Usikov IRE of NASU, Kharkiv, Ukraine
Poland Krzysztof Kulpa Warsaw University of Technology, Warsaw, Poland
United Kingdom Alex Mason Liverpool John Moores University, United Kingdom
Poland Jozef Modelski Warsaw University of Technology, Warsaw, Poland
Ukraine Oleksandr Nosich O.Ya. Usikov IRE of NASU, Kharkiv, Ukraine
Germany Hermann Rohling Hamburg University of Technology, Hamburg, Germany
Spain Magdalena Salazar-Palma Charles the Third University of Madrid, Madrid, Spain
Poland Piotr Samczynski Warsaw University of Technology, Warsaw, Poland
Spain Roberto Sorrentino University of Perugia, Perugia, Italy
Spain Almudena Suarez-Rodriguez Cantabria University, Cantabria, Spain
Australia Andrew Tirkel Scientific Technology Co., East Brighton, Australia
Lithuania Vytautas Urbanavičius Vilnius Gedeminas Technical University, Vilnius, Lithuania
Belgium Guy Vandenbosch KU Leuven, Leuven, Belgium
Ukraine Dmytro Vavriv Institute of Radio Astronomy of NASU, Kharkiv, Ukraine
Ukraine Felix Yanovsky National Aviation University, Kyiv, Ukraine
Track 2: Bioengineering & Robotics
Poland Wojciech Chlewicki West Pomeranian University of Technology, Szczecin, Poland
Italy Luca Faes The University of Trento, Trento, Italy
USA Valeriya Gritsenko West Virginia University, Morgantown, USA
France Patrick Henaff Mines Nancy, University of Lorraine, France
Ukraine Kateryna Ivanko Igor Sikorsky Kyiv Polytechnic Institute, Kyiv, Ukraine
Ukraine Nataliia Ivanushkina Igor Sikorsky Kyiv Polytechnic Institute, Kyiv, Ukraine
Ukraine Oleksandr Lysenko Igor Sikorsky Kyiv Polytechnic Institute, Kyiv, Ukraine
South Korea Chulwoo Kim Korea University, Seoul, South Korea
United Kingdom Olga Korostynska Liverpool John Moores University, United Kingdom
Ukraine Sergey Krivenko National Aerospace University “Kharkiv Aviation Institute”, Kharkiv, Ukraine
Germany Olga Kyselova Dresden University of Technology, Dresden, Germany
Ukraine Alina Nechiporenko Kharkiv National University of Radio Electronics, Kharkiv, Ukraine
Ukraine Anatolii Orlov Igor Sikorsky Kyiv Polytechnic Institute, Kyiv, Ukraine
Ukraine Anton Popov Igor Sikorsky Kyiv Polytechnic Institute, Kyiv, Ukraine
Portugal João Miguel Sanches Instituto Superior Técnico, Universidade de Lisboa, Portugal
Lithuania Artūras Serackis Vilnius Gediminas Technical University, Vilnius, Lithuania
Ukraine Oleg Sharpan Igor Sikorsky Kyiv Polytechnic Institute, Kyiv, Ukraine
Ukraine Roman Tomashevskyi NTU “Kharkiv Polytechnic Institute”, Kharkiv, Ukraine
Belgium Guy Vandenbosch KU Leuven, Leuven, Belgium
South Korea Ihor Vasiltsov Samsung, South Korea
Germany Sebastian Zaunseder Technical University of Dresden, Dresden, Germany
Track 3: Energy Systems, Industry Application & Industry 4.0
Denmark Frede Blaabjerg Aalborg University, Aalborg, Denmark
Estonia Andrei Blinov Tallinn University of Technology, Tallinn, Estonia
Estonia Andrii Chub Tallinn University of Technology, Tallinn, Estonia
Latvia Ilya Galkin Riga Technical University, Riga, Latvia
Estonia Oleksandr Husev Tallinn University of Technology, Tallinn, Estonia
Canada Juri Jatskevich The University of British Columbia, Vancouver, Canada
Ukraine Oleksandr Kyrylenko Institute of Electrodynamics of NASU, Kyiv, Ukraine
Ukraine Vadym Makarov NTU “Kharkiv Polytechnic Institute”, Kharkiv, Ukraine
Poland Mariusz Malinowski Warsaw University of Technology, Warsaw, Poland
Ukraine Borys Mokin Vinnytsia National Technical University, Vinnytsia, Ukraine
Ukraine Oleksandr Mokin Vinnytsia National Technical University, Vinnytsia, Ukraine
Ukraine Valerii Mykhalskyi Institute of Electrodynamics of NASU, Kyiv, Ukraine
Ukraine Serhii Peresada Igor Sikorsky Kyiv Polytechnic Institute, Kyiv, Ukraine
Ukraine Ivan Shapoval Institute of Electrodynamics of NASU, Kyiv, Ukraine
Ukraine Yevgen Sokol NTU “Kharkiv Polytechnic Institute”, Kharkiv, Ukraine
USA Alexey Tyshko NATA Consulting LLC, USA
Portugal Stanimir Valtchev Universidade Nova de Lisboa, Caparica, Portugal
Ukraine Oleksandr Veligorskyi Chernihiv National University of Technology, Chernihiv, Ukraine
Spain Enrique Romero-Cadaval University of Extremadura, Badajoz, Spain
Ukraine Mykhaylo Zagirnyak Kremenchuk Mykhailo Ostrohradskyi National University, Kremenchuk, Ukraine
Track 4: Nanoelectronics & Photonics, Electron Devices & Embedded Systems
Turkey Petro Deminskyi Bilkent University, Ankara, Turkey
Ukraine Yuriy Khalavka Yuriy Fedkovych Chernivtsi National University, Chernivtsi, Ukraine
Canada Roderick Melnik MS2Discovery, Waterloo, Ontario, Canada
Ukraine Anatolii Orlov Igor Sikorsky Kyiv Polytechnic Institute, Kyiv, Ukraine
Ukraine Volodymyr Tymofeev Igor Sikorsky Kyiv Polytechnic Institute, Kyiv, Ukraine
Ukraine Yurii Yakymenko Igor Sikorsky Kyiv Polytechnic Institute, Kyiv, Ukraine
Track 5: Systems Analysis, Computer Science & Communications
Ukraine Petro Bidyuk Igor Sikorsky Kyiv Polytechnic Institute, ESC “IASA”, Kyiv, Ukraine
Ukraine Artem Chernodub Ukrainian Catholic University, Lviv, Ukraine
Ukraine Volodymyr Donchenko Taras Shevchenko National University of Kyiv, Kyiv, Ukraine
Ukraine Volodymyr Dubovoy Vinnytsia National Technical University, Vinnytsia, Ukraine
Ukraine Anna Kyselova Igor Sikorsky Kyiv Polytechnic Institute, ESC “IASA”, Kyiv, Ukraine
Ukraine Gennadiy Kyselov Igor Sikorsky Kyiv Polytechnic Institute, ESC “IASA”, Kyiv, Ukraine
Turkey Murat Karakaya Atilim University, Ankara, Turkey
Ukraine Vasyl Lytvyn Lviv Polytechnic National University, Lviv, Ukraine
Ukraine Vitaliy Mokin Vinnytsia National Technical University, Vinnytsia, Ukraine
Ukraine Jörg Rainer Noennig TU Dresden, Dresden, Germany
Ukraine Volodymyr Osypenko National University of Life and Environmental Sciences of Ukraine, Kyiv, Ukraine
Ukraine Taras Panchenko Kyiv National Taras Shevchenko University, Kyiv, Ukraine
Ukraine Nataliya Pankratova Igor Sikorsky Kyiv Polytechnic Institute, ESC “IASA”, Kyiv, Ukraine
Ukraine Dmytro Peleshko IT STEP University, Lviv, Ukraine
Italy Vincenzo Piuri The University of Milan, Milan, Italy
Ukraine Borys Pratsiuk Ciklum, Kyiv, Ukraine
Ukraine Anatoliy Sachenko Ternopil National Economic University, Ternopil, Ukraine
Poland Galina Setlak Rzeszów University of Technology, Rzeszów, Poland
Ukraine Sergey Subbotin Zaporizhzhya national technical university, Zaporizhzhya, Ukraine
Ukraine Yaroslav Vyklyuk Bukovina University, Chernivtsi, Ukraine
Track 6: Engineering Education & History
Ukraine Oleksandr Mokin Vinnytsia National Technical University, Vinnytsia, Ukraine
Ukraine Andrejs Romanovs Riga Technical University, Riga, Latvia